Curling

Úvod – šport aj zábava

Na úvod máme pre Vás hádanku: Chytá ľudí za srdce, ale nie je to choroba. Je to metla aktívnych, ale nie je to alkohol. Je to viac ako len šport. Je to šport džentlmenov alebo „šach na ľade“. Čo je to? No predsa curling!

Partnerom curlingu v ICE Arene je aj Slovenský curlingový zväz.

1 dráha na 1 hodinu
[max. 10 osôb]
120€ + DPH

Curling v Ice arene

Pomerne málo ľudí na Slovensku sa v súčasnosti môže pochváliť, že si už vyskúšalo tento atraktívny šport, ktorému na celom svete holduje dva milióny aktívnych hráčov. Príďte si zahrať aj vy so svojou partiou známych alebo kolegov do Ice areny v Lamači jeden z najstarších kolektívnych športov na svete!

Komplex nášho zimného štadióna ponúka dve regulárne curlingové dráhy vrátane potrebného vybavenia. Pre všetkých, ktorí doteraz videli curling iba v televízii, je Ice arena ideálne miesto na to, aby ho vyskúšali „na vlastnej koži“ a na perfektne pripravenej lamačskej ľadovej dvojdráhe. Aj keď pri curlingu je vždy dobrá nálada, ktorá všetkých zahreje, odporúčame sa radšej teplejšie obliecť.

Curling je v súčasnosti olympijský šport a amatérsky ho môžu hrať ľudia v každom veku aj bez špeciálneho výstroja. Ide o súbor športovej zručnosti, predvídavosti, taktiky hádania kameňov aj umenia metličkovať, aj kvôli tomu sa curling nazýva Šach na ľade a šance vyniknúť dáva mnohým. Všetko, čo k hre potrebujete, vrátane inštruktáže, Vám poskytneme v Ice arene. Komplex zimného štadióna ponúka dve regulárne curlingové dráhy (11×50 metrov), vrátane potrebného vybavenia (kamene, metličky). Popri tom, že na nich trénujú a súťažia curlingové tímy (napríklad reprezentačné, domáce i zahraničné), sú dráhy určené aj na prenájom pre verejnosť a firemných klientov. V našej curlingovej hale si môžete zorganizovať vynikajúcu firemnú akciu – večierok alebo teambuilding, kde spojíte oddychový šport so spoločenskou udalosťou. K dispozícii máte aj presklený bar pre uzavretú spoločnosť. Pri objednaní si curlingovej dráhy Vám zabezpečíme odbornú pomoc a kaučing cez profesionálnych hráčov a hráčok z radov Slovenského curlingového zväzu, ktorí Vám ochotne vysvetlia ten najsprávnejší spôsob hry, aby ste z nej mali radosť a potešenie. Tešíme sa na Vás! Zažite spojenie kolektívneho športu a dobrej zábavy aj v zmiešaných družstvách!

Stručne o curlingu

Dejiny

Počiatky tejto hry siahajú do 16.storočia, keď sa tento šport hrával na zamrznutých škótskych jazerách. Najstarší curlingový kameň o ktorom sa vie pochádza z roku 1511 a je na ňom maľba od Pietera Breughela. K vzniku curlingu prišlo vďaka zákazu golfu v roku 1457, ktorý bol vydaný škótskym parlamentom. Prvé curlingové kameňe mali hmotnosť od 2 do 3 kilogramov. Volali sa “loofies”. V tej dobe neexistovali žiadne presné pravidlá hry, okrem jedného, ak hráč šmykol svoj kameň za čiaru ihriska, vypadol z hry. V roku 1838 bola v Edinburghu založená prvá národná curlingová organizácia s názvom Royal Grand Curling Club. Celosvetová curlingová organizácia bola založená až v roku 1965, išlo o Medzinárodnú curlingovú federáciu (ICF). Tá od roku 1991 nesie pomenovanie Svetová curlingová federácia (WCF –World Curling Federation). Dnešné odhady hovoria o asi dvoch miliónoch aktívnych hráčov v celosvetovom meradle. Curling sa hral na niekoľkých olympijských podujatiach predtým (1920), než sa v roku 1998 stal oficiálnym olympijským športom na olympijských hrách v Nagane v Japonsku, kde je už nastálo.

podrobná história hry na sejk.sk

Pravidlá

Curling je v podstate športová hra, ktorá sa hrá na špeciálne upravenej ľadovej ploche. Táto je rozdelená do niekoľkých dráh. Hrajú proti sebe dva štvorčlenné tímy. Každý je vybavený 8 kameňmi, ktoré sú farebne odlíšené od kameňov súpera, tak ako dresy vo futbale. Každý hráč má metličku na zametanie povrchu dráhy a špeciálnu obuv s hladkým povrchom podrážky, aby bol umožnený jednoduchší pohyb hráča po ľade. Stretnutie sa hrá s alebo bez časového limitu a na stanovený počet endov (uzatvorený úsek hry, v ktorom bolo hodených 16 kameňov a určené skóre).

Technika vypustenia kameňa

Najdôležitejšie je odhodiť kamene z jedného konca dráhy do terča podobného lukostreleckému terču na druhom konci dráhy, s účelom priblížiť svoj kameň čo možno najbližšie k stredu kruhov a pritom bližšie ako sú umiestnené kamene protivníka. Za každý kameň, ktorý je v cieľových kruhoch bližšie stredu ako je k stredu najbližší kameň súpera, získava tím 1 bod. Konečný bodový stav lepšie umiestnených kameňov sa zapíše na tabuľu len úspešnejšiemu tímu a ten má v ďalšej hre prednosť prvého hodu. Každý hráč má dopredu určené poradie a toho sa drží počas celej hry. Ak zostanú po odohraní posledného endu cieľové kruhy prázdne, zaznamenáva sa na výsledkovú tabuľu tímu, ktorý odhadzoval posledný kameň, nula – tzv. end s nulou. Po odohraní stanoveného počtu endov sa sčítajú všetky získané body a vyhráva tím s najväčším bodovým ziskom.

(zdroj: www.wikipedia.sk)